Saturday 23 September 2017

Kterak vyčistit vinylovou desku lepidlem na dřevo

Během svého nově nabytého gramofonového šílenství jsem se dostal k několika deskám, které očividně potřebovaly vyčistit. Ostatně téma jsem již naťuknul v mém předešlém příspěvku Není near mint jako near mint. A během hledání internetem po způsobech, jak nejlépe vyčistit gramodesku, jsem narazil na spojení "clean vinyl using wood glue" (vyčistit vinyl užitím lepidla na dřevo), na což jsem koukal s otevřenou pusou. Jenže ono to vážně funguje!

Vzorec polyvinylacetátu (PVA)

Polyvinylacetát (PVA) je ta magická látka, která lepí dřevo, papír a jiné záležitosti kromě vinylu. Takže pokud máte v zásobě špinavé šelakové desky, na tuto metodu čištění okamžitě zapomeňte! PVA se na vinyl nepřilepí, resp. přilepí, ale snadno jej poté sloupnout jako peelingovou masku. A přesně tak PVA lepidlo vlastně funguje! Dopřejte svým deskám pořádnou kosmetickou péči. ;)

Toto video mě nastartovalo k vlastnímu pokusu čistit desky PVA lepidlem:

Kolega toho lepidla použil možná trochu moc, ale k tomu viz níže.

Předem je třeba mít na paměti několik "nej" bodů tohoto nejbizarnějšího způsobu čistění:
  • Nejnáročnější - Protože jsem už pár desek PVA lepidlem vyčistil, nemá u mě termín "nejnáročnější" tak moc velkou sílu, nicméně objektivně jde skutečně o způsob náročný na šikovnost, trpělivost, klid a čas. Nečekejte, že někam vložíte desku, zmáčknete tlačítko a nějaká mašinka udělá práci rychle za vás.
  • Nejdůkladnější - V jednom článku k vinylové pračce Okki Nokki (mimochodem moc fajnová mašinka, jen krapet drahá) jsem četl dobrý argument, že většina klasických způsobů čištění (štětečkem, antistatickým kartáčkem, hadříky atd.) znečištění naopak zatlačují směrem dolů do desky. Zmiňovaná pračka Okki Nokki vysává nečistoty směrem nahoru, z desky ven. PVA lepidlo funguje na stejném principu, jen je ještě důkladnější, protože lepidlu na povrchu desky neujde ani smítko v sebezakroucenější drážce nebo nedejbože škrábanci. V jiném článku týkajícím se čištění s PVA lepidlem zmiňovali, že tento způsob odstranil z desky i ty nečistoty, na které byla pračka typu Okki Nokki krátká.
  • Nejšetrnější - Ač to zní šíleně, je-li čištění provedeno správně, tak jde o nejšetrnější způsob, jak vinylovou desku zbavit nečistot. Kromě lepidla na povrch desky nic nenanášíme, ničím nějak neotíráme ani nekartáčkujeme.
Zároveň je třeba si uvědomit, že čištění PVA lepidlem není TO jediné čištění, které by měl sběratel vinylových desek od teď neustále využívat. Vlastně naopak. PVA lepidlo je vhodné na ty desky, které jsou poměrně zachovalé, mají málo škrábanců, ale z bůhvíjakého důvodu se na nich usadilo spoustu nečistot, jejichž odstraněním klasickými způsoby bychom desku sice očistili, ale riskovali bychom malé fyzické poškození desky. Samozřejmě lze takové čistění štětečkem a destilovanou vodou provádět na etapy, ale obávám se, že v některých případech by šlo ještě o náročnější způsob, než PVA lepidlo. Na mírně zaprášenou, nebo lehce zašpiněnou desku samozřejmě stačí jemný antistatický kartáč, pro pár smítek není třeba hned cákat na desku lepidlo.

Co budeme potřebovat:

1. Lepidlo :)

Nejčastěji se s "pévéáčkem" spojuje lepidlo Herkules od Druchemy. Já používám od té samé firmy Dispercoll D2 a nemám nejmenší důvod zkoušet jiná lepidla. Jak zmíněno na stránkách Druchemy, Dispercoll je "jednosložkové polyvinylacetátové disperzní lepidlo na dřevo", v čem přesně se liší od Herkula nevím, ale předpokládám, že Herkules bude pravděpodobně řidší směs, aby si s tím školáci v základní škole nezalepili ústa. ;) Naopak Dispercoll D3 je doporučen pro venkovní vodovzdorné užití, takže půjde pravděpodobně o větší dryák. Berte balení s aplikátorem - ideální pro nanášení na točící se desku.

2. Gramofon
Nebo cokoliv, co se točí a lze na to položit vinylovou desku. Sám bych k těmto experimentům svůj Technics nepoužil ani ve snu, takže jsem si na Aukru koupil zašlou Teslu za nějaké tři stovky. Jste-li zastánci toho, že odvážným štěstí přeje, můžete samozřejmě použít svůj primární gramec, osobně jsem na svou bokovku Teslu nekápl zatím ani kapku mimo desku, takže ano, jde to. Rozhodně se ale vyvarujte toho, položit desku na stůl a patlat na to lepidlo manuálně sem a tam. Nezkoušel jsem to a ani nebudu, protože fotky tohoto pekla na netu mi stačily.

3. Plastová destička na roztírání

Často se zmiňuje, že stará kreditní karta stačí. Jenže kreditní a jim podobné karty mají oblé hrany a to je špatně. Po oblých hranách mohou při roztírání ukápnout kapky lepidla přes okraj, nebo nedejbože na papírový štítek uprostřed desky. Navíc tyto karty nejsou dostatečně pružné. Ideální je si vystřihnout plastovou destičku z nějakého pružného plastového obalu. Délka hrany 8,5cm pro roztírání se mi zatím osvědčila.

Postup:

1. Odstranit případné nánosy bordelu (viditelné nečistoty;)) jemným kartáčkem nebo štětečkem.

2. Nanést rovnoměrně lepidlo. Důležitý krok! Dejte si záležet, čím rovnoměrnější rozprostření, tím lépe se to bude poté roztírat. Zároveň se od tohoto kroku bude odvíjet doba schnutí. Při svých pokusech jsem se dostal na tenkou vrstvu, která uschla za 6 hodin a opačný extrém byl 14 hodin. Chce to cvik!


3. Rozetřít do jednolité vrstvy.


Neděste se toho, když se vám nebude dařit rozetřít co nejvyrovnanější koláč, u Dispercollu vůbec nevadí, je-li v některých částech lepidla méně nebo více, jde o velice elastické lepidlo a není-li jej v některých částech až moc málo, nebude to mít při sloupávání negativní vliv. Na co naopak musíte dávat pozor, jsou osamocené ostrůvky nebo malé kapičky. Celý lepidlový koláč musí být jedním kusem na desce! Na seškrabávání jednotlivých kapek ať už na začátku nebo konci desky zapomeňte! Jde to blbě, hrozí poškrábání desky a kdybyste na nějakou kapičku ve drážce zapomněli, tak jehla na přenosce vám za to rozhodně nepoděkuje. Pokud se to ale už stane a nějaké lepidlo vám na desce zůstane, dejte si druhé kolo - naneste lepidlo znovu, při dalším sloupnutí budou předešlé kousky lepidla bez problému odstraněny společně s novým lepidlovým koláčem.

4. Čekat. Během schnutí budete mít možnost pozorovat, jak moc rovnoměrně jste lepidlo rozetřeli. Nemějte ale z nerovnoměrností hrůzu, na funkci to nemá vliv. Bude vám to schnout nějak takhle:




Důležitá věc - nechte lepidlo zaschnout po celé desce! Nestrhávejte v případě, že se na desce nachází ještě nějaký malý bílý nezaschlý ostrůvek! Tyto nezaschlé ostrůvky se budou vinylu ještě držet a hrozí roztržení lepidlové vrstvy při sloupávání. Budete-li netrpěliví, budete si muset čištění zopakovat, viz předchozí bod. Nebojte se vyčkat, Dispercollu trvá sakra dlouho, než dočista ztvrdne (jestli vůbec, mám doma svou vůbec první vrstvu a je stále poměrně elastická).

5. Sloupnutí. Na scénu přichází dobře střižené nehty. ;) Na okrajích desky, kde nejsou drážky, se nemusíte bát přitlačit. Startovací odštěpek si také můžete připravit už při roztírání desky - po úspěšném rozetření si roztírací destičkou udělejte vyčnívající zub někde u strany desky. Nyní je na čase se ponořit do sloupávací slasti! ;)


Na konci "peelingu" byste měli mít v ruce jeden kus elastického a zaschlého lepidla:




5. Setření antistatickým kartáčkem. Před položením jehly doporučuji ještě setřít nějakým antistatickým čistícím nástrojem.

Dobrý případ na čištění mi přišel včera poštou - vinyl Frances The Mute od skupiny The Mars Volta. Poměrně drahá záležitost a když jsem viděl, v jakém stavu to původní majitel nechal, tak jsem se na jednu stranu zděsil, ale na druhou stranu srdíčko poskočilo radostí, že se bude zase sloupávat sajrajt. :)

Před čistěním:



V první sekundách desky není ani jedno nejtitěrnější lupnutí!

Tak to bychom měli. :) Nezapomeňte čistit ústí aplikátoru lepidla, čím je v tubě lepidla méně, tím hůře se vymačkává a otvor na aplikátoru samozřejmě zasychá.

11 comments:

  1. Díky moc za sqělý! recept. Vyzkoušeno a zcela funkční.

    ReplyDelete
  2. Dispercoll D2 používán taky. Oproti Herkulesu schne rychleji a nezůstává na konci desky malý proužek lepidla. K roztírání používám kuchyňskou stěrku. Chce to najít nějaký speciální (čtverhraný) typ, ale jde to i s klasickou.
    PS: Děkuji za povzbuzení k čištění desek lepidlem. Funguje to dobře, ale ne vždy se to povede.

    ReplyDelete
  3. zdravím, kde se da prosím koupit toto lepidlo mysleno obchod kamenný?

    ReplyDelete
  4. díky, koupil sem v MAT. Nanešeno, schne :)

    ReplyDelete
  5. Díky za super návod a tip na lepidlo! Rozhodně podporuju startovací odštěpek co přečnívá samotnou desku. Člověk se tak vyhne nutnosti rýpat do zaváděcí oblasti nehtem. Já roztírám obyčejnými post-it papírky a v pohodě. Při nanášení je potřeba si dát bacha, aby "nedošlo lepidlo v trysce" a nevyprsklo malé kapky. Dispercoll při své hustotě to dokáže udělat i pokud máte plnou tubu, což u kraje nebo při středu desky nechcete. Takže tlačit pomalu :) A udělat spíš větší dírku na aplikátoru (až co dovolí uzávěr aplikátoru aby ještě uzávěr držel). V Hornbachu neměli dispercoll, já musel do Bauhausu

    ReplyDelete
  6. Při čištění cca 100 desek se už vyplatí koupit pračku desek, když vezmu že lahvička lepidla stojí 120,-Kč a je tak na dvě až tři desky.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Na dvě až tři desky? :D Tak to bych tam toho lepidla musel sakra napatlat. Nikdy jsem to u sebe nepočítal, ale 500g lahvička Dispercolu vydrží na (hrubý odhad) 20 desek. Na druhou stranu, pokud má někdo opravdu hodně desek, které potřebují vyčistit, tak pračka je samozřejmě praktičtější i výhodnější.

      Delete
  7. Vyskúšal som aj Dispercoll aj Herkules. Herkules sa zdá byť trochu redší, a lepšie sa mi s ním pracovalo. Lepidlo na platni rozotieram prstom, aby som sa vyhol poškriabaniu platne tvrdým predmetom. Po vyschnutí Herkules-a sa odlúpi hladká vrstva. Dispercoll je naopak hustejší, a nevytvorí takú jednoliatu plochu, navyše v ňom ostávajú bublinky. V popise Dispercoll 500ml je uvedené že je možné ho zriediť pridaním max 5% vody. Toto by som videl ako možnosť zlepšenia rozlínavosti Dispercoll-u.
    Tento proces čistenia som sa snažil urýchliť tým, že platne natreté s lepidlom som dával vodorovne na kovovú tyčku s priemerom 6,5mm, a medzi to 2cm medzikusy. Tieto medzikusy sa však ukázali ako málo, lebo veľmi pomaly schlo lepidlo. V ďalšom čistení lepidlom zväčším medzivrstvu na 5cm, aby som dosiahol rovnomerné vyschnute všetkých platní. Takto som naraz spravil 11 platní z jednej stany.

    ReplyDelete