Tuhle jsem na (a)sociální síti Threads obdržel celkem velkou zpětnou vazbu na tento můj příspěvek:
Nevím, jak Threads algoritmus funguje, když příspěvek od takové nuly, jako jsem já, zaujme tolik lidí, ale nakoplo mě to k tomu, abych ten výše zmíněný výkřik do tmy trochu rozvedl. A abych nekřivdil těm rádoby, resp. pseudo-humanistům, kteří používají slovo demokracie jako zaklínadlo na všechny, kteří napadají status quo, díky i vám, bo i vaše reakce mě k tomuto článku nakoply.
Pro ty, kteří nemají čas na delší text (tl;dr): Vzdělání
Na úvod malá zastávka u slova utopie. Následující "nápady" spadají do utopie, neboť jsou aktuálně neproveditelné. Není možné je aplikovat. A navíc, je to "moje" utopie. Je to společenské zřízení, které nikde neexistuje. Na druhou stranu, pokud bude chtít lidstvo svou existenci co nejvíce prodloužit (byť jednou i člověk zanikne), tak některé z následujících bodů bude muset aplikovat, jinak k těm nepříjemným nárazům bude docházet i nadále. A lidstvo aktuálně jede plnou parou proti zdi a čím později dupne na brzdu, tím bolestivější pád to bude. Svým způsobem by to mohlo lidstvu pomoci, nicméně aby se situace dlouhodobě zlepšila, je zapotřebí, aby celý svět táhl za jeden provaz a to je, bohužel, jen další utopie.
Internet
Začněme internetem. Internet je naprosto geniální nástroj. Ne, vážně! Jde o vynález, který má obrovský dosah a vliv na celé lidstvo. Nejenže je srovnatelný s vynálezem knihtisku, je naopak zásadnější, pokud jde o rozvoj společnosti. Knihtisk byl samozřejmě významný milník, ale ne každý mohl z fleku začít tisknout knihy a oslovovat masy. Dříve k něčemu takovému bylo třeba alespoň trochu práce a intelektu.
Internet umožnil šíření informací takovým způsobem, o čemž se předchozím generacím ani nesnilo. Problém je, že je jedno, jestli jde o kvalitní a pravdivé informace, nebo o nesmysly a lži. Těžko říct, jestli si ti, kdo stáli u zrodu internetu, byli vědomi toho, jak moc velké zrcadlo se lidstvu nastaví. Sem tam prohodím, že internet měl zůstat na univerzitách v knihovnách, ale v "dokonalém" světě bych to raději viděl následovně.
Internet zdarma všem! Ano, jistě! Jen s několika málo pravidly. ;)
Přístup na internet zásadně od 18 let. Všelijaké asociální sítě a nátura komunikace bez okamžité zpětné vazby těch, se kterými děti a mladiství komunikují, se negativně podepisuje na psychice. Není na místě, aby se v nejdůležitější části lidského života, kdy se psychika jedince teprve vytváří a modeluje, podporoval nástroj, který dělá víc škody než užitku.
Přístup k internetu na občanku. A nyní vplouváme do vod, ze kterých každý druhý dostane osypky. Víte, internet velice negativně ovlivnil průběh voleb a to nejen u nás, ale v podstatě na celém světě. Aktivita občanů na internetu by se měla propisovat do volebního práva, viz níže. Všichni by se k internetu měli přihlašovat přes certifikát, který by se měl vydávat proti občanskému průkazu. Tím pádem by bylo 100% dohledatelné, co kdo kam píše. Ano, čtete správně, zrušit internetovou anonymitu. Všichni ti přispěvovatelé různých konspiračních teorií typu Země je placatá, všichni ti příznivci válečných zločinců by okamžitě přišly o právo volby. Cenzura? Ale kdež! Každej by si pořád mohl psát, co by chtěl, ale k volbám by prostě připuštěn nebyl. A ne, byť se internet proplétá do každodenního života, tak stále (díkybohu) nejde o životně důležitý nástroj. Nejde o omezování lidské svobody. Opakuji, každý by si na internetu stále mohl dělat, co by chtěl, jen s tím následkem, že se nebude podílet na rozhodování, kdo a jak bude společnost řídit.
Volební právo
Nacházíme se před sběrem hodně kyselých a hořkých plodů té glorifikované, opěvované a takzvané "demokracie". Nicméně je třeba si uvědomit, že v demokracii fakticky nežijeme. Ne, ani v té zastupitelské ne. Žijeme v pecuniakracii. Pecunia, latinsky peníze. V dnešních volbách vyhrávají dva typy politiků: Bohatí a ti, kteří staví na lidské nevzdělanosti. Ač by se oba typy daly minimalizovat zmíněným vzděláním, tak pro začátek by se měla uzákonit následující pravidla:
Žádný politický marketing. Co je vidět, to se počítá. Kdo má hodně peněz, ten si zaplatí billboardy až ke dveřím vašeho záchodu, koupí si politické marketingové poradce (povolání špinavější než hajzlbába a to se musím paním u veřejných WC omluvit, jak moc jim křivdím, když jsem si dovolil je srovnat s tou nejspodnější spodinou) a hurá do sněmovny. Jediné místo, kdy by se politická strana mohla prezentovat, by byly jejich vlastní oficiální internetové stránky, případně veřejná setkání v (jednom jediném) sídle strany. Politická reklama v rozsahu, v jakém ji známe dnes, nesmí zasahovat do rozhodování voličů.
Voličský průkaz. Všem přijde normální, že než člověk sedne za volant, tak musí složit zkoušky k řidičskému průkazu. A nikomu nepřijde divné, že lidé, kteří buď o řízení státu, resp. společnosti neví lautr nic, případně volí strany, jejichž zastupitelé by velice rádi opět otevřeli plynové komory, můžou k urnám bez bázně a hany chodit taky. A ti u válu to moc dobře vědí. Vládnoucí garnitura nechce vzdělané voliče. Ono jim to jde moc pěkně na ruku, že mohou opíjet rohlíkem nemyslící masy. To je také jeden z důvodů, proč se v dohledné době nic nezmění. Rád bych viděl, jak se tento problém bude vyvíjet po redukci obyvatelstva, bohužel už ale budu dávno po smrti. Nuže, k tomu, aby mohl člověk volit, by se měly dělat zkoušky z politologie, sociologie a trocha historie by taky neškodila. Dále bych se nebránil ani psychotestům. Z vlastní zkušenosti jsem zažil příklad, kdy dali babičce s demencí do ruky obálku a "hoď to tam" aniž by pořádně věděla, která bije. V návaznosti na to, když už by byl internet proti občance, by se každý zájemce o voličský průkaz měl podrobit internetové prověrce. Založili jste např. stránku informující o placatosti Země - bum, volit prostě nebudete. Tečka.
Základní nepodmíněný příjem. Ano. Nevidím důvod, proč tohle nezavést. Ale na druhou stranu, všichni pobírající základní nepodmíněný příjem by opět neměli právo volit. Stejně jako vězni. Což mi také přijde naprosto šílené, aby např. vrazi měli právo volit.
Když už jsme u toho příjmu, tak malá odbočka k platu politiků, což je naprostý výsměch všem voličům. Plat politiků by se měl vypočítávat podle nějakého koeficientu, který by zohledňoval výši hrubého domácího produktu, zadluženosti a vůbec hospodaření se státními financemi. To byste panečku viděli, jak by se politici najednou začali snažit.
Mít děti
Téma, kde bych toho vlastně prakticky moc neměnil. Za prvé nejde lidem zamezit se množit, zas takovej magor nejsem. Šlo mi v tomto případně opravdu jen o hypotetický bod, resp. apel na lidi, kteří sami se sebou a se světem mají problém, aby si vážně rozmysleli, jestli "na to mají". A za druhé, z praktického hlediska se odebírání dětí na základě sociálního nezabezpečení děje dnes a denně. Jistě by se toho na tomto poli dalo hodně zlepšit, ale to už je na jinou kapitolu, na kterou nemám.
Bonus - drogy a dvojnásobné voličské hlasy
Dodatečně k mé utopii, zlegalizoval bych všechny drogy! :) Opět ale s několika málo podmínkami, prodej opět pouze proti občance a omezené množství. Třeba gram kokainu na měsíc. Zároveň by se ale občanovi zvýšila taxa pro zdravotní pojištění. Protože, co si budeme, většina drog extra zdravá/bezpečná není. Výše tarifu by se odvíjela od škodlivosti drogy. Cena drogy by samozřejmě musela být mnohem nižší než na černém trhu, zároveň by ale šlo o jistotu, že se nesjíždíte omítkou nebo něčím horším. Prodej na černém, resp. sekundárním trhu by byl stále samozřejmě zakázán. A ne, volební právo by tím nezaniklo... i když testy na alkohol a drogy by se před vhozením volebního lístku do urny dělat měly.
Dále bych zavedl dvojnásobný voličský hlas pro některé, kteří by se dobrovolně podíleli na nějakých humanitárních (nefinančních!) aktivitách, klidně i pravidelné sbírání smetí nebo zametání ve městě. Hlavně ne žádnou finanční almužnu! Aby si lidé nemohli dvojnásobný hlas koupit.
Závěrem
Aparát voličského práva by se samozřejmě extrémně zkomplikoval, jenže ono je docela důležité, kdo a jak ten dav vede. A zde narážíme na problém, že většina těch, kteří by k volbám chodit neměli, se bude za aktuální status quo nejvíce prát. Ta druhá skupina lidí, kteří by na současném systému nic neměnili, jsou naivní pseudohumanisté, kteří si neuvědomují, nebo si nechtějí uvědomovat vážnost situace.
Když se to sečte, tak to jen podtrhne fakt, že jde o utopii. Škoda. Někteří si ten náraz do zdi, který se blíží, nezaslouží.
Tak snad příště...