Saturday, 23 February 2019

Kterak na nákup starých absintů?

Pro nedočkavé: Ano, už i na padělání starého absintu došlo.

Pro trpělivé: Není třeba se zatím rmoutit, absintový trh je zatím stále mimo dohled hlavního proudu (byť nenápadná absintová strouha začíná nabírat na síle a začíná připomínat takovou vlnící se říčku, která hledá ústí řeky), takže prebanové (absinty vyrobené před r. 1915) a vintage (1915 - 1980) láhve s absintem se kupují/prodávají v rámci ustálené mezinárodní absintové komunity, která se (v poslední době hlavně díky Facebooku) rychle rozrůstá. Chcete-li se dnes dostat k nějaké staré absintové láhvi (plné i prázdné), doporučuji FB skupinu Absinthe Originals, kde se pohybují jak veteráni z původních internetových diskuzí feeverte.net (stránky aktivní od 1997 do 2018) a wormwoodsociety.org, tak noví absintoví nadšenci. Administrátorem je Marc Thuillier, což je jeden z největších francouzských sběratelů starých absintů, absintového náčiní a i jiných vintage alkoholů (rumy, koňaky atp.). Nicméně pokud jste narazili na nějakou internetovou aukci, ve které je nabízena nějaká stará láhev s absintem, je třeba se mít alespoň trochu na pozoru.

Nekupujte pastis
Po zákazu absintu ve Francii r. 1915, resp. hlavně od konce 1. světové války, se rozšířil pastis - nový drink nahrazující absint - bez pelyňku, s menším procentem alkoholu a s přidaným cukrem. Nejen ve Francii se pro pastis vžilo jméno Pernod a protože na internetových aukcích se v rámci starých absintů prodává většinou Pernod Fils, můžou někteří prodejci inzerovat "Absinthe", přestože jde o obyčejný pastis. Láhve vypadají většinou takto:
Pernod 45 - má-li láhev červený pruh na vrchu etikety s bílým nápisem PERNOD, jde o pastis, nikoliv o absint, jak je v tomto případě uvedeno.

Pernod Fils: Tarragona - neplaťte víc, než je třeba
Po zmiňovaném zákazu se výroba největšího výrobce absintu, Pernod Fils, přesunula do Tarragony, města ve Španělsku, kde absint nikdy zakázán nebyl. Tyto absinty jsou na různých internetových aukcích vidět zdaleka nejčastěji. Tzv. "Tarragony" bývají ale docela zrádné, co se ceny týče. Absint Pernod Fils se v Tarragoně vyráběl až do konce 60. let 20. století a nejčastější láhve pochází právě z této závěrečné éry legendárního výrobce. Zde sice platí jasné pravidlo, že je-li ve středu etikety kolečko s čapkou namísto helvetského kříže, jde o španělskou produkci, ale skutečnost je o něco složitější. Nejčastěji narazíte s největší pravděpodobností na láhve podobné této:
Zachovalá etiketa, nepoškozený celofán, případně španělský kolek.
Tyto láhve se pohybují (v r. 2019) mezi 300 až 400 euro. Více za tyto láhve aktuální není třeba dávat. Nicméně variabilita Tarragony je docela velká, jak dokládá následující rozdělení:
Zjednodušeně řečeno, narazíte-li na láhev se silnější skleněnou pečetí PERNOD, narazily jste na jackpot v podobě cca. 600€ (záleží na zachovalosti etikety, resp. celé láhve). Existují samozřejmě i starší láhve z Tarragony (20. a 30. léta), ale ty se na internetových aukcích už většinou neobjevují, jelikož jde o raritu blížící se preban absintu.

Fake Preban
Zatímco předchozí příklady nabídek lze někdy přičíst neznalosti prodejce, pak následující je klasickým příkladem podvodného jednání. Naštěstí se tyto nabídky objevují velice zřídka a je možné, že po tomto článku se už ani znovu neobjeví. Jde např. o deklarovaný preban Pernod Fils, přičemž je použita původní etiketa (případně její reprodukce!) na láhvi z výše zmíněné Tarragony. Takový podvrh je snadno prokouknutelný i neznalým okem, což se nedá říct o sofistikovanějším padělku na obrázku níže
Gempp Pernod v pozdní láhvi Pernod Fils (Tarragona).
Takto vypadá skleněná pečeť skutečného preban absintu Gempp Pernod:

Láhev Gempp Pernod z obrázku výše pochází z produkce Pernod Fils ve španělské Tarragoně. Jde očividně o podvod.

Jak to zjistit?
Jestliže dnes můžeme zjistit, jak staré jsou dinosauří kosti, musíme přeci i zjistit, kdy jaký alkohol byl vyroben, ne? No, tak trochu. Máme sice radiokarbonovou metodu měření, jenže nelze s přesností určovat vzorky, jejichž reálné stáří přesahuje 40 – 50 000 let, nehledě na to, že radionuklidovou laboratoř nemá doma každý, takže analyzovat jednu láhev preban absintu (od 900 do 1800 euro) se jednak nevyplatí, ale výsledky zároveň nemusí napovědět vůbec nic. Nicméně díky whiskařům je na světě způsob, jak s poměrně velkou jistotou určit, zda byl alkohol vyroben před nebo po roce 1955, kdy  se začaly zhusta provozovat testy jaderných bomb, díky kterým se do atmosféry uvolnilo větší množství radioaktivního izotopu uhlíku 14C. Jenže i zde je třeba drahé laboratoře, kterou nemá doma každý.

Neabsintové fontány
Při vybírání (nejen) starých absintových fontán je třeba se mít na pozoru před dávkovači na parfémy. Zdání klame, ač tyto dávkovače vypadají věrohodně, jsou pro absintový rituál většinou nepoužitelné, protože kohoutek se nachází příliš nízko. Navíc jde opravdu o výrobky, které nebyly (a nejsou) primárně určeny pro absint, takže pokud tyto někdo prodává pod hlavičkou "Absintová fontána", tak buď neví, co prodává, nebo to naopak ví moc dobře, jelikož jde o podvodníka.



Závěrem poučka, že v případě zájmu o nějakou drahou láhev je vhodné se vždy poradit s někým zkušenějším... takže se nebojte mě zeptat, případný zajímavý nález vám nevyfouknu... slibuji! >:)

No comments:

Post a Comment