Sunday, 31 August 2014

Monstrózní Magnet

Koncem 90. let předchozího století jsem houfně natáčel na VHS kazety noční vysílání hudebních stanic MTV a VIVA (což byla zábava i mé budoucí manželky, kterou jsem v té době neznal, ergo osud) a jednou jsem měl i to štěstí, že mezi videoklipy nočního Rock MTV mi na kazetě přistál i Space Lord od kapely Monster Magnet. Nikdy předtím jsem od této skupiny nic neslyšel a videoklip na mě udělal velký dojem. Rock, polonahý ženský, Vegas a neurčitě (ne)smysluplný text mě uhranuly. Byl konec 90. let, doma dial-up modem, který během večerních a nočních hodin blikal o sto šest, jak sosal bajty stahovaných MP3ek monstrózní kapely z New Jersey, Monster Magnet.

Space lord, mother mother!

Bombastický projev "Vesmírného lorda" a následně objeveného singlu Powertrip se zasloužil o několik zničených repro beden (včetně těch malých chrastítek v matčině Toyotě Yaris). Bylo mi 18, zrovna jsem dostal řidičák a koule jsem měl nabyté testosteronem k prasknutí. Navíc objevená angličtina mi dala možnost sem tam "rozumět" textu a některé úryvky z textů Monster Magnet mě bez nadsázky pomohly přežít těžké roky dospívání. Takže ano, tahle hudba se mi líbila. Monster Magnet ale nejsou jen macho Rock'n'Roll. Jejich začátky spíše napovídaly tomu, že jednotliví členové zemřou mladí na předávkování nějaké té zakázané látky.

Why don't you see it for what it is, a fuckin' freakshow
Proč se na to nekoukneš tak, jak to je, zasrané panoptikum
Spine of God, 1991

Kapela Monster Magnet byla založena v roce 1989, ve kterém byly zároveň natočeny demo nahrávky Forget About Life, I'm High on Dope (Zapomeň na život, jsem sjetej na fetu) a I'm Stoned, What Ya Gonna Do About It? (Jsem zhulenej, co s tím uděláš?). Už jen názvy dosti dobře charakterizují žánr "Stoner Rock", přičemž stoner zde nemá nic společného s kameny. V jednom starším českém článku to bylo trefně napsáno; "K poslechu Monster Magnet nemusíte být zhulení, ale po poslechu jejich kousků se tak budete cítit". Což platí až do poloviny 90. let, kdy se kluci z Monster Magnet odklonili od stoner rocku, přičichli ke space rocku, který se následně překutal v podstatě normální rock'n'roll. Ale všechno popořadě.

Zakládající členové kapely Monster Magnet byli Tom Diello, John McBain, Tim Cronin a Dave Wyndorf, přičemž dodnes vydrželi jen posledně jmenovaní. Tim Cronin hrával na basu, ale od prvního dlouhohrajícího oficiálního alba v roce 1991 zaujal místo zvukaře a osvětlovače starajícího se o živá vystoupení kapely. A hlavní mozek celého uskupení je frontman, kytarista a textař, Dave Wyndorf.



Když pominu první EPčko Monster Magnet, tak vůbec první album stojící za zmínku bylo Spine of God vydané v roce 1991. Skladby si zachovaly "zhulenost" z předchozích demo nahrávek, jsou ale učesanější a melodičtější. Tima Cronina na base vystřídal Joe Calandra a za bicí místo Toma Diella usedl Jon Kleiman. Krátce před nahráním Spine of God nahráli Monster Magnet ještě EPčko 25... Tab, na jehož první straně je půlhodinový psycho-jam TAB, který vám do hlavy vyvrtá díru. Hodně podobné skladbě Ozium, poslední stopa na Spine of God.



V roce 1993 se složení Monster Magnet vystřídáním kytaristy McBaina za Eda Mundella na dalších 7 let ustálilo. Ve stejném roce bylo vydáno album Superjudge. Ostřejší verze zhuleného vesmírného rocku. Šlo o první nahrávku pod větším vydavatelem A&M Records, což se pozitivně podepsalo na lepším zvuku. Album působí jednolitě až na akustickou kytaru v Cage Around the Sun a orientální závěr v podobě Black Balloon.

Hungry? That's no drag. It's nothing that a trip won't cure.
Hladový? To nic. Není nic, co by trip nevyléčil.
Black Balloon 1993

Twin Earth

Přestože Superjudge kapele moc nevydělal, na dalším vývinu se to vůbec neprojevilo, ba naopak. V roce 1995 přišlo na svět album Dopes to Infinity, čímž o sobě dalo uskupení kolem Dava Wyndorfa znát. Jednak singlem a následně videoklipem Negasonic Teenage Warhead a později přispěním skladby Look to your Orb for the Warning na soundtrack vypečeného filmového překvapení, Matrixu. Oproti Superjudge je Dopes to Infinity jemnější a melodičtější s prvky snových vesmírných zvuků připomínající staré sci-fi filmy v kombinaci s psychedelickými texty sjetého Wyndorfa. Byl to zároveň počátek cesty ke komerčnímu vrcholu skupiny.


Negasonic Teenage Warhead

Shut me off, 'cause I go crazy with this planet in my hands.
Vypni mě, protože z téhle planety v mých rukou zešílím.


V roce 1998 si Dave Wyndorf udělal 21 denní výlet do Las Vegas, kde napsal texty k dalšímu albu Powertrip, na jehož nahrávání se podílel nově příchozí kytarista Philip Caivano. Přestože jde o rozmanité album, v celku působí jednolitě a díky zmíněnému videoklipu Space Lord se Monster Magnet na malou chvíli ocitli v hlavním proudu, během čehož koncertovali společně s Marilynem Mansonem nebo s Metallicou. Jde o bombastickou rock'n'rollovou jízdu, ve které jsou drceny všechny nepříjemnosti všedního života od reklam na prací prášek až po každodenní zaměstnání, což je shrnuto v titulní skladbě Powertrip. Ten tam je stoner space rock, který je obtížně stravitelný posluchačům hlavního proudu.


Powertrip

Rok 2000 patří k zásadním rokům skupiny. Bylo vydáno poslední album pod hlavičkou A&M Records a zároveň šlo o poslední album, na kterém se podíleli basista Joe Calandra a bubeník Jon Kleiman. Skalní fanoušci, kteří Magnetům propadli v dobách Spine of God, Superjudge a snad i Dopes to Infinity, na nové album God Says No házeli převážně špínu argumentacemi, že Dave se snaží ještě více zalíbit hlavnímu proudu a že některé skladby na album smrdí popem. Osobně si myslím, že jde o nejlepší rock'n'rollovou desku Monster Magnet. Pamatuji si na ten pocit malého kluka před vánočním stromkem, když jsem jedno poledne (!) uviděl necenzurovanou (!!!) premiéru videoklipu Heads Explode na MTV (WTFOMGYEAH!!!!).



Heads Explode

Na druhou stranu nelze tahounovi skupiny upřít jisté zalíbení na výsluní a jeho pokus o navázání na úspěch Powertripu. God Says No po komerční stránce již nebyl tak úspěšný a odchod rytmické části skupině hodně uškodil, protože např. specifické bicí Jona Kleimana na následujících albech hodně chybělo. Monster Magnet neměli celé dva roky stálého bubeníka. Basy se chytil Jim Baglino. Až od roku 2004 se ve skupině za bicími ustálil Bob Pantella.

You try and live and god says no.
Snažíš se a žiješ a bůh řekne ne.
God Says No 2000

Diskografie Monster Magnet pokračuje v roce 2004 albem Monolithic Baby!, které bylo vydáno pod německým vydavatelstvím Steamhammer, což je pobočka SPV. Další pokus o nový Powertrip se začíná bortit ještě více než u God Says No. Dave Wyndorf čím dál tím více píše "srozumitelné" nebo dokonce politicky motivované texty, jako např. u On the Verge. Snaha navázat na prsa z Heads Explode je vidět i na videoklipu Unbroken (Hotel Baby), ale celý počin začíná zavánět nudou a opakujícím se stereotypem. Pokud bylo Dopes to Infinity počátkem cesty k úspěchu, je Monolithic Baby! počátkem cesty k úpadku. 

Unbroken (Hotel Baby)

Následující album 4-Way Diablo se předchozímu albu hodně podobá. Vydáno v druhé polovině roce 2007, po Davově rekonvalescenci, neboť starý harcovník se předávkoval prášky na spaní. Přežil a někteří tvrdí, že 4-Way Diablo je jakási zpověď starého zneuživatele různých drog. Z tohoto alba nebyly dokonce vydány žádné singly a kromě tahouna Wall of Fire jde o nudnější verzi předchozího alba.

V roce 2010 se Dave Wyndorf pokusil přitvrdit počinem jménem Mastermind vydaném pod novým vydavatelstvím Napalm Records. Osobně toto album považuji za hudební dno skupiny. Už samotný název jakoby symbolizoval ždímání předchozích textů (viz Black Mastermind z alba Spine of God), Dave používá obrazy, které byly použity v předchozích úspěšných albech, jako např. Gods and Punks (zmíněno v King of Mars na Dopes of Infinity) nebo Dig That Hole. Tečkou za vším byl videoklip k singlu Gods and Punks. To tam je hýření s poloobnaženými ženami, které bylo vystřídáno paralelou k vysloužilému superhrdinovi (připravoval se zde Dave do starého železa?). Navíc celé album působí velice táhle.


Gods and Punks

Upřímně řečeno jsem další tvorbu Monster Magnet v tomto bodě odepsal. Naštěstí nastala poměrně zajímavá změna ve formě nového alba Last Patrol z roku 2013 pod Spinning Goblin Productions (dcera SPV). Kapelu sice po vydání Mastermindu opustil basák Jim Baglino a kytarový patriot Ed Mundell, ale hlavní "Magnet" Dave se s novým albem jakoby nostalgicky pokusil navázat na vesmírně psychedelické album Dopes to Infinity. Album sice trpí prvky z předchozích tří neúspěchů, na druhou stranu na desce doslova vyčnívají skladby I live Behind the Clouds, Mindless Ones a hlavně a především The Duke of Supernature, na kterém se podepsal i kytarista Phil Caivano.


The Duke of Supernature

Monster Magnet v žádném případě nepatří do síně slávy umělecké tvorby, ale jak jsem zmínil na začátku, monstrózní magnet mi pomohl přežít těžká středoškolská léta poměrně ve zdraví. A v první polovině roku 2004 jsem měl tu čest, že jsem se s kamarádem ocitl na koncertě v pražské Akropoli. Zlili jsme se jak dogy, koncert si užili (ochranka mě málem díky mému nevybíravému chování vyvedla) a zpáteční cesta na hlavák a následně do Plzně zůstane navždy zachována v mé mysli coby nejlepší rocková pařba mého mládí. Díky, Dejve! ;)

Současné složení Monster Magnet:

Zpěv, kytara, texty: Dave Wyndorf
Kytara: Garrett Sweeny
Rytmická kytara: Phil Caivano
Basa: Chris Kosnik
Bicí: Bob Pantella

No comments:

Post a Comment